Pozemní vysílání - Antény, satelity Jan Navrátil - www.antenynavratil.cz

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Co je pozemní digitální vysílání (DVB-T) a jaké má výhody?

  • DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial) neboli pozemní digitální vysílání je nový systém přenosu televizního signálu, který postupně nahradí současné analogové televizní vysílání.

Jaké jsou výhody digitálního vysílání?

  • pozemní digitální vysílání nabídne příjem signálu i v členitých regionech a husté městské zástavbě, nové televizní stanice, kvalitnější obraz, mobilitu a interaktivní služby. 

Co potřebuji pro příjem digitální televize?

  • pokud nevlastníte nový televizor s DVB-T tunerem tak ke všem televizorům lze dokoupit digitální přijímač tzv. set-top box, který se připojí mezi anténu a televizor. Pokud chcete sledovat digitální vysílání na počítači nebo notebooku, pak je třeba pořídit DVB-T kartu nebo USB modul.

Kde je digitální televize dostupná?

  • digitální televize není dostupná na celém území České republiky. Pokrytí jednotlivých multiplexů (vysílacích sítí) se bude postupně rozšiřovat.

Proč se mluví o „pozemní“ nebo „zemské“ digitální televizi?

  • správný překlad pojmu DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial) zní zemské digitální vysílání. Zemské proto, že je vysíláno z pevně ukotvených vysílačů a je přijímáno standardními anténami, není to vysílání satelitní, ani kabelové. Do povědomí veřejnosti se však vžil příhodnější přívlastek „pozemní“.

Platí se za příjem pozemního digitálního vysílání?

  • neplatí se žádné aktivační ani měsíční poplatky, všechny programy jsou volné. Až bude digitální vysílání dostatečně rozvinuto, je možné, že se objeví také několik prémiových placených kanálů.

Bude se pozemní digitální vysílání dále rozvíjet, není to ztracená investice?

  • digitální vysílání se bude i nadále rozvíjet. Budou přibývat další programy a digitální vysílání se rozšíří po celém území ČR. Při rozhodování o koupi digitálního přijímače je třeba přihlédnout také k tomu, že během několika let bude analogové vysílání vypnuto a zůstane pouze vysílání digitální.


Více se dozvíte se zdroje www.digitalnitelevize.cz


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky